הוספת מידע על - המידע יפורסם לאחר סקירה

 
 

האי קורסיקה

קורסיקה  
להזמנת מלון באי קורסיקה במחיר הנמוך ביותר וללא עמלות הזמנה ראו כאן 

הים התיכון משופע בערי חוף יפיפיות ובאיים אקזוטיים המתחרים על תכולת כיסיהם של תיירי הקייץ, אך קורסיקה היא מקרה מיוחד. מלבד היופי הפלאי שהטבע העניק לאי הזה, רצועות חוף של חולות לבנים ומיי טורקיז צלולים לצד הרים מושלגים, סלעי ענק בראשיתיים, נחלי מים מתוקים, מה שמייחד את האי הוא בני המקום. הקורסיקאים שומרים בקנאות על שכיית החמדה שלהם, לתושבי האי יש היסטוריה ארוכה של מאבקי כח נגד כל מי שמאיים להשתלט עליהם, לזהם את סביבתם, ואפילו כנגד אלה שרוצים להתיישב במקום או לעשות בו עסקים. הכפרים הקטנים, הבתים העתיקים, דרכי האבן, כיכרות הערים, ה"פיאצות”, הסמטאות הצרות נשארו כשהיו מאות בשנים, האותנטיות הנשמרת בקנאות וכיבוד מסורות העבר הם חלק מדרך חייהם של הקורסיקאים ואינם איזה מפגן שווא שנערך לכבוד התיירים. הבישול משלב השפעות צרפתיות, איטלקיות וצפון אפריקאיות אך ייחודי למקום, הקורסיקאים מייצרים גבינות צאן, דבש ושמן זית בנוסף ליינות המקומיים הנחשבים למשובחים ביותר. האי שבעבר היה מעוז הקייץ של כמה צרפתים עשירים מתגלה לאט לאט ליותר ויותר מטיילים ונופשים מכל העולם אך עדיין נשאר בתולי, שמור, עם חופים לא נגועים, כפרים שכוחי אל וללא מקדונלדס אחד. 


גיאוגרפיה 

האי קורסיקה מרוחק כ- 90 קילומטרים מטוסקנה שב איטליה, כ-12 קילומטרים מהאי סרדיניה, וכ- 170 קילומטרים מהריווירה הצרפתית. אורכו המקסימלי 183 קילומטרים ורוחבו 83 קילומטרים. קו החוף משתרע על פני כ-1000 קילומטרים. האי נוצר כתוצאה מפעילות געשית קדומה והוא מעין קבוצת הרים בתוך הים. פסגת ההר סינטו מתנשאת לגובה של 2806 מטרים והופכת את קורסיקה לאי הגבוה ביותר בים התיכון.  שטחו של האי 8680 ק"מר, רובו הררי. הוא האי הרביעי בגודלו בים התיכון. האוכלוסייה מונה כ-290 אלף תושבים. עיר הבירה היא אזאקסיו הממוקמת בצדו המערבי של האי והיא הגדולה בערי קורסיקה.  

איך מגיעים 

באי ארבעה שדות תעופה. שני הגדולים והעיקרים מביניהם הם: שדה התעופה של אזאקסיו ושדה התעופה של בסטיה, הנמצא כ-20 קילומטרים דרומית לבסטיה בצדו המזרחי של האי. אין עדיין טיסות ישירות מישראל לקורסיקה, אך ניתן לטוס ליעדים שונים בצרפת או באיטליה ומשם לקורסיקה במעבורת או בטיסה. בקייץ מציעות חברות צ'רטר אירופאיות כרטיסים מוזלים ליעדים בקורסיקה מבירות היבשת. הדרך היפה ביותר להגיע לקורסיקה היא באמצעות מעבורת מצרפת, משך ההפלגה במעבורת מהירה הוא כשלוש שעות. הפלגות יוצאות באופן קבוע מניס, ממרסיי ומטולון. ניתן גם להגיע מערים איטלקיות כ- גנואה ונאפולי.  

היסטוריה 

האי קורסיקה נכבש פעמים רבות, היה קולוניה של יוון העתיקה, נכבש על ידי קרטאגו, ביחד עם סרדיניה היווה פרובינציה של האימפריה הרומית, עם נפילתה נכבש בידי הואנדאלים. במהלך מרבית ימי הבייניים היה האי נתון לשליטה של פיזה ולאחר מכן ב-1282 נכבש על ידי הרפובליקה של גנואה אשר שלטה בקורסיקה כמעט ברציפות כ-500 שנה. השפעותיו של שלטון הרפובליקות האיטלקיות ניכרות בשפה הקורסיקאית, בתרבות, במטבח ובארכיטקטורה שמאד מזכירה את זו של איטליה. ב-1729 החלה מלחמת העצמאות של הקורסיקאים ונמשכה כ-26 שנים. ב-1755 הושגה העצמאות תחת הנהגתו של פסקל קאולי, דמות של לוחם חופש  ואדיאליסט שהיא דמות מפתח בהיסטוריה הקורסיקאית. הוא ניסח חוקה מתקדמת ברוח רעיונות החופש והשוויון של התקופה והקדים בעצם את המהפיכה הצרפתית. היא נכתבה באיטלקית שהייתה לשפה הרשמית במדינה החדשה. ניצחון חלקי הושג אך עדיין לא הצליחו הקורסיקאים לגרש את כל אנשי גנואה שישבו בערי החוף הגדולות. ב1764 נמכרה בשקט קורסיקה מידי הרפובליקה של גנואה לכתר הצרפתי. עצמאותה של קורסיקה נמשכה כ-14 שנים בלבד אך נטעה בלב תושביה תודעה לאומית. לאחר עוד כמה קרבות של לוחמי האי הקטן עם צרפת הגדולה איבדה קורסיקה את עצמאותה ונתונה מאז 1769, למעט כמה תהפוכות ועוד השתלטויות קטנות נוספות, לשליטתה של צרפת. כיום נחשב האי כאחד מ-26 המחוזות של צרפת אם כי נהנה ממעמד מיוחד וממידה מסוימת של אוטונומיה. 

קורסיקה וגאווה לאומית 

מאז מלחמת העצמאות של תושבי האי לא שכחו רגשותיהם הלאומיים. קורסיקאים יכולים להיות בעלי אופי לוחמני. בקורסיקה קיימות קבוצות של בדלנים כמו "התנועה הלאומית לשחרור קורסיקה" אשר דורשים עצמאות ולא בוחלים באמצעים. מלחמתם של אלה בצרפתים באמצעות פעולות טרור, פיגועים ותקיפת נציגי השלטון באי גבתה קורבנות רבים. אך בהקשר התיירותי עובדת קנאותם של תושבי האי לטובת המקום. ניקיון הסביבה באי נשמר בקפדנות, ב- 1972 חברה איטלקית בשם מונטדיסון השליכה פסולת סמוך לחופי קורסיקה. תושבי האי טענו שממשלת צרפת אינה נלחמת מספיק חזק כנגד החברה האיטלקית והחליטו לפוצץ את אחת מהספינות שנושאות את הפסולת המזהמת. הקורסיקאים אינם אוהבים שצרפתים עשירים קונים בתים באי ומתיישבים שם. הם גם לא אוהבים שחברות זרות נכנסות לעריהם. בזכות מלחמותיהם לעצמאות זכה האי למעמד מיוחד בצרפת, תעשיית התיירות, שמהווה מקור הכנסה עיקרי של קורסיקה, זוכה לחופש פעולה רב מזה של מחוזות צרפת האחרים. (בפועל ההכנסות מתעשיית התיירות הן הרבה מעבר למספרים הרשמיים) המוצרים הקורסיקאים זוכים למעמד מיוחד והאותנטיות של המקום נשמרת טוב יותר משנשמרת במקומות אחרים באירופה המכבדים את חוקי השוק המשותף והסחר החופשי. בקורסיקה לא תמצא מקדונלדס  וגם אם ישימו שם אחד סביר להניח שלילה אחד הוא יישרף באופן מסתורי. ביטחונם האישי של התיירים נשמר כאילו היה ערך עליון המשותף לכל התושבים, מין קוד התנהגות של מאפיונרים הדואגים לשלום אורחיהם כל עוד הם בביתם. מי הנחלים והים צלולים ונקיים, עולם החי והצומח זוכה לכבוד מיוחד ולהגנה בפארק הלאומי המשמר מיני צמחים וחיות היחודיים לאי, פגיעה בסביבה תחשב כפגיעה באינטרס הלאומי.

דוגמא לתחושת הלאומיות הקורסיקאית היא מעמד היינות שלהם ביחס ליינות אחרים. בצרפת מחלקת היינות בסופר-מרקט ממוצע חולשת על פני קירות שלמים. היינות מחולקים לפי אזורים : מחלקה של יינות בורגנדי, מחלקה של יינות בורדו, מחלקה של אלזס וכו', וכמה מדפים צדדיים של יינות לא צרפתיים כספרדים, איטלקיים, אוסטרליים וכ'ו. בסופר-מרקט בקורסיקה, לעומת זאת, תמצא שרוב רובם של היינות הם יינות קורסיקאים וכמה מדפים זניחים בצד מייצגים את היינות הצרפתיים. מקור נוסף לגאווה הוא נפוליאון בונפרטה שנולד באזאקסיו עיר הבירה ב-15 לאוגוסט 1769 וכבש מאוחר יותר חצי מאירופה. 

שפה 

רוב תושבי האי מדברים צרפתית וזוהי שפתם הראשונה. קיימת שפה קורסיקאית הקרובה לאיטלקית שהוכרזה על ידי אירגון אונסקו כשפה בסכנת הכחדה. כחלק מההבנות שהושגו בין שואפי העצמאות וממשלת צרפת בשנים האחרונות הוחלט להכיר רשמית בשפה ולהקצות משאבים לשימורה. היא נלמדת כעת בבתי הספר באי. רבים מתושבי המקום מדברים קורסיקאית וניתן לשמוע את השפה בשירים מסורתיים ובמוסיקה עכשוית. לפעמים שלטי דרכים כתובים בשפה המקומית אך רובם בצרפתית.

ניתן להסתדר עם אנגלית אך יש מקומות נידחים באי בהם לא ימצא מי שיבין. הקורסיקאים כמו הצרפתים מעריכים מאמציהם של תיירים לדבר צרפתית, לפעמים עדיף ללמוד אפילו כמה מילים בסיסיות כדי להסתדר טוב יותר. תפריטים ברוב המקרים כתובים גם באנגלית. רבים בקורסיקה מדברים איטלקית.   

כסף 

יורו. ניתן לקבל שערים טובים אם מחליפים באלפים. כל כרטיסי האשראי הבינלאומיים מכובדים. קורסיקה אינה זולה, בעבר הייתה מעוז החופשה של עשירי צרפת ואיטליה, אך יש תמורה למחירים הגבוהים. כשלא מדובר בשיא העונה המחירים הם כשל צרפת.  

מזג אויר 

קורסיקה מחולקת לשלושה אזורי אקלים. בחופים עד לגובה 500 מטר מזג האויר הוא ים תיכוני, חם יותר מצרפת אך קריר מחופי ישראל, הקיץ יבש בדרך כלל אך יכולים

לרדת  גשמים אפילו ביולי- אוגוסט, החורף לא קר מדי. באוגוסט יכולה הטמפרטורה באזור החוף להגיע ל-40 מעלות (צ'לזיוס). חודשים מומלצים לתיירי החופים הם יוני עד ספטמבר. אזור אקלים נוסף הוא בין 500 מטר ל1500 מטר, קריר יותר, ובו מעט תושבים, בעיקר טיילים ורועי צאן, רוב רובם של תושבי האי נמצאים באזורי החוף.  בחורף נסגרים מסלולי טיולים וקמפינגים בכמה אזורים הרריים. מעל 1500 מטר האקלים הוא אלפיני. בחורף כמה מפסגות הרי האי מתכסות בשלג. טמפרטורות ממוצעות ביולי אוגוסט כ-28 מעלות, יוני וספטמבר כ-25 מעלות, מאי ואוקטובר כ-20 מעלות בממוצע. מומלץ לבוא באביב כשהפריחה בשיאה והנחלים מלאים. באפריל- מאי או בספטמבר- אוקטובר יש פחות שעות שמש, גשמים לפרקים ורוחות חזקות. 

אוכל  

המטבח הקורסיקאי הוא שילוב של המטבח האיטלקי והצרפתי עם דגש על בישול אותנטי קלאסי, פחות  פיוז'ן ואופנות קולינריות אחרונות. היו אלה השפים האיטלקים שהוזמנו על ידי מלכי אירופה לשמש בחצרותיהם, אך הצרפתים הם אלה שהפכו את האומנות לשיטה, רשמו מתכונים, מדדו זמני בישול והרכבים כימיים ותבעו מונחים מקצועיים. למטבח המקומי נודעות גם השפעות צפון אפריקאיות ששורשיהן בהתיישבות של מורים בימי הביינים. אוכל טוב הוא בראש ובראשונה תוצאה של מרכיבים טובים ואלה קייימים בשפע באי: דגים, שמן זית, דבש, חלב עיזים, שפע פרות וירקות טריים, קורסיקה מייצרת כמה גבינות ונקניקים ייחודיים ששמם מוכר באירופה. יש גם בירות מקומיות ולמי שטוען שאיכות הבירה נקבעת על ידי איכות המים מספיק להתרשם מהשמירה על איכות הסביבה ונקיון מי הנחלים באי כדי לאהוב את הבירה. בירה מומלצת היא קולומבה (colomba). כמובן שהמקומיים אומרים שהבירות שלהם הן הכי טובות בעולם. היינות המקומיים נגישים לכל דורש במסעדות בברים ובחנויות יין. אחד מאזורי הכרמים הידועים הוא פטרימוניו שבצפון האי. סוגי היין, זני הענבים ואזורי האקלים שונים ומגוונים ותידרש יותר מחופשה אחת כדי לטעום את כולם. יש כאלה שממליצים לשתות יינות מהאזור בו אתם עושים את החופשה, כדי להרגיש את המקום. מוצרים מקומיים רבים נמכרים כמזכרות ותיירים רבים קונים גבינות ויינות כמתנה או כדרך לטעום קצת מקורסיקה גם בבית. 
 

הליכה 

הליכה בקורסיקה היא חוויה ייחודית הודות למראות הנוף השונים, לאיכות האויר והמים ולמראות הכפרים ודרכי האבן העתיקות. באי יש כמה מסלולים מסומנים (בסגנון שביל ישראל). ניתן לחצות את האי מחוף לחוף – דרום צפון או מזרח מערב או לעבור בין אזורים שונים בעזרת השבילים שנשארו עוד מהתקופה הרומאית ושבילי הפרדות. מסלול ידוע הוא ה- GR20 זהו מסלול הררי מן המפורסמים באירופה הוא פתוח כשלושה חודשים בשנה , הליכה בו יכולה להימשך כשלושה שבועות והיא עלולה להיות קשה למי שלא רגיל לטרקים ולתנאי שטח. קיימות במסלולי ההרים סכנות של סופות ברקים אפילו בקייץ, כמו כן יש  במסלול ה-20 GR תהומות ומדרונות מסוכנים. באוגוסט המסלול יכול להיות מלא מדי במטיילים. מומלץ יותר להגיע בסוף האביב או בתחילת הסתיו. טיולי נחלים, מפלים ובריכות (טבעיות) בקורסיקה מומלצים בחום בשל איכות המיים, הנקיון והיופי.  עוד דרכים לראות את קורסיקה עם סוסים ניתן להגיע למקומות שמכוניות אינן מגיעות אליהם, ניתן לשכור סוסים לפי שעה וגם לצאת לכמה ימים עם מדריך. יש גם טיולי חמורים ופרדות. שכירת מכונית או ג'יפ באי אינה דבר זול, בייחוד בעונה הבוערת אך זוהי דרך להגיע למקומות מרוחקים ואפילו לגלות חופים לא מוכרים. מתוך 1000 קילומטרים של חוף יש עדיין אזורים לא נגועים. בשיא העונה יכולים להיווצר פקקים בכבישים ראשיים. הדרכים באי אינן ערוכות תמיד לכל תיירי הקייץ ובאוגוסט אתם יכולים למצוא את עצמכם מחכים שעתיים בפקק תנועה.

דרך יפה לחוות את קורסיקה היא נסיעה ברכבת בקו (אחד מששלושת קוי הרכבת היחידים באי) אזאקסיו-בסטיה, במסלול שחוצה את האי מחוף אל חוף, בנסיעה לא מהירה, דרך יפה לראות את פנים האי. לאלה שהפרוטה מצויה בכיסם ניתן לשכור סירה או יאכטה ולהגיע איתה למקומות קסומים שאין דרך אחרת להגיע אליהם.   

אטראקציות וספורט אתגרי 

ראפטינג בנחלים, בנג'י, גלישת רוח, גלישת גלים, קייקים, קנואים, סק מיםי, מצנחי רחיפה, צניחה חופשית, טיפוס צוקים, אופנועי ים, אופנועי הרים, רכבי שטח, סקי, גולף, צייד, ועוד ועוד... 

חופשה על החוף 

ניתן לבחור ממגוון החופים את החוף הכי מתאים, יש חופים מתויירים יותר, המוניים יותר, יש חופים שקטים ומבודדים, יש חופים בערים הגדולות ובכפרי דייגים קטנים. בקלבי ((calvi המיים רדודים וזהו חוף מושלם לילדים. בחופים המרכזים יש שירותי הצלה מקלחות שירותים כיסאות שמשיות וכו'. 

סיכום 

קורסיקה יכולה להיות יקרה, אך מציעה איכות שלא נמצאת בכל מקום. היא דוגמא לשימור הסביבה ולאנטיתזה של הפיתוח המואץ, עולם המותגים, הגלובליזציה והאמריקניזציה. בצרפתית זכה האי לכינוי   "האי היפה" וכל מי שהיה שם מסכים. בדרך כלל הנופשים הם יותר זוגות ומשפחות והאוירה באי רגועה ורומנטית, יש תחושה של יוקרה בכל מקום וגם הרגשה שזהו יעד לתיירים יותר מבוססים, אפילו מיליונרים. חודש אוגוסט יכול להיות בעייתי, צריך להזמין מלון זמן רב מראש, והאי מלא בתיירים. לא כל יעד תיירותי נשאר שמור לאורך זמן, הכסף הגדול שמכניסה תעשיית התיירות יכול להביא לבניה מואצת, לעליית מחירים, ולמסחור. קורסיקה עדיין אותנטית, יפה, ירוקה ומחיריה לא בשמיים ואולי מאוחר יותר יהיה מאוחר מדי. 

להמלצה על מלונות בקורסיקה, השאירו לנו פנייה וספרו לנו מה אתם מחפשים נשמח לעזור ולהמליץ, השרות ללא תשלום.

©צ'רלי. 
 

ראו גם סרדיניה

sitemap